czy trzeba mieć zgodę na postawienie szyldu
Newsy iPod Touch – Recenzje, Poradniki

Temat: Idealny ustrój polityczny.

Kto ma władzę narzuca prawo. Gdy Bóg ma władzę jego prawem jest Dekalog.
Istotą nowego ładu jest, to żeby władzy nie miał człowiek nad człowiekiem i wszyscy byli równi wobec prawa.
To prawo określa ustrój, a nie zmiana szyldu.
Przyrównanie mojego ładu, do komunizmu, potraktuję jako żart.
Taki sposób rozumowania świadczy o nie zrozumieniu istoty Drugiego Przymierza człowieka z Bogiem. Jest nią wyzwolenie człowieka z niewoli, w jakiej (szczególnie teraz) jest pogrążony. Może ono nastąpić tylko we współudziale innych ludzi, pragnących tego samego. Sam człowiek nie może dokonać tego sam, tylko cała społeczność, naród może się wyzwolić. Dekalog syntetyzuje rozczłonkowanych ludzi w jeden organizm społeczny, jest prawem społecznym. Człowiek może mieć odrębne zdanie nie akceptując tego prawa, co jest równoznaczne z wykluczeniem się ze społeczności opartej na tym prawie. Tak ma prawo człowiek uczynić i społeczność wolna ma prawo traktować go jako obcego. Po prostu można pozostać takim jakim się jest, tylko że otoczenie się zmieni i nie będzie tak samo się żyło. Nikt nikogo nie będzie zmuszać żadnymi nakazami prawnymi pod groźbą użycia przemocy fizycznej do akceptacji wolnej społeczności. Nie będzie stosowana przemoc wobec ciebie, chyba że przemocą teraz nazwiesz obojętność ludzi na twój los.

Dwie sprawy.

Pierwsza, mylisz zrozumienie ze zgodą. Ja rozumiem Twój punkt widzenia - nie zgadzam się z nim po prostu. Według mnie nie ma żadnego przymierza - bo nie ma drugiego członka relacji, w jakiej owe przymierze miałoby nastąpić. A mianowicie - Boga.

Druga sprawa, takie postawienie sprawy prowokuje powstanie państwa (enklawy) ludzi niegodzących się na porządek przez Ciebie proponowany. Powstałyby przynajmniej dwa ośrodki o rozmaitym podejściu do społeczeństwa, obywatela, mieszkańca, człowieka. Innymi słowy - skończyłoby się tak, jak teraz. Bo teraz mamy taką właśnie sytuację. Kolejny argument do mojego koszyczka - sporego już zresztą.
Źródło: filozofia.fora.pl/a/a,261.htmlTemat: Eurowybory czas zacząć!
Wybory do Parlamentu europejskiego coraz bliżej. Już w czerwcu tego roku, w dniach 4-7 (zależnie od kraju, w Polsce 7 czerwca) we wszystkich państwach członkowskich UE odbędą się eurowybory. Przypomnijmy, wybieranych będzie 736 posłów, z tego 50 mandatów przypadnie Polsce, co odzwierciedla zapisy traktatu Nicejskiego. W przypadku wejścia w życie Traktatu z Lizbony posłów było by 750 plus 1 przewodniczący.

W Polsce już powoli rozkręca się walka wyborcza pomiędzy partiami politycznymi. Trwa ustalanie list, a przede wszystkim szukanie mocnych kandydatów w poszczególnych okręgach. Wybory mają być sprawdzianem popularności ugrupowań politycznych. Platforma liczy na potwierdzenie swojej silnej pozycji, na którą wskazują sondaże, a PiS chce po raz kolejny udowodnić, że sondaże sondażami, a rzeczywistość to inna bajka.

Jak donoszą media dojdzie do kilku ciekawych starć. Miedzy innymi w Warszawie bój stoczyć ma Michał Kamiński- rzecznik prasowy Prezydenta RP, a jego przeciwnikiem z ramienia Platformy Obywatelskiej mogą być Jacek Saryusz Wolski lub Jerzy Buzek. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sierpnia 2007 zasiadał w PE, a Jacek Saryusz Wolski i Jerzy Buzek są cały czas posłami do PE. Problem jednak w tym, że obaj startowali w zeszłych wyborach z innych okręgów wyborczych i niewiadomo czy będą je chcieli zmienić. W stolicy PO rozważało również wystawienie Kazimierza Marcinkiewicza, jednak on sam nie kwapił się do startu, a po ostatnich „zawirowaniach” rodzinnych scenariusz taki jest już nierealny. Kolejnym kandydatem PO do startu w Warszawie może być Danuta Huebner- była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej. Dość nieoczekiwanie w ostatnich dniach do mediów przedostała się taka informacja, a sama Danuta Huebner nie zaprzecza temu. Problemy z kandydatem w Warszawie ma również Lewica, która sama jeszcze nie wie czy wystartuje w wyborach pod jednym szyldem. Z lewej strony polskiej sceny politycznej do startu w stolicy padają obecnie takie nazwiska jak Dariusz Rosati, Katarzyna Piekarska, czy Wojciech Olejniczak. Aczkolwiek ten ostatni najprawdopodobniej wystartuje z pierwszego miejsca w Łodzi.

Ciekawie będzie również w Krakowie, gdzie listę Prawa i Sprawiedliwości otwierać będzie Zbigniew Ziobro. Ziobro jako jedyny z obecnych posłów PiS dostał zgodę na start w eurowyborach. Platforma podobnie jak w Warszawie ma problem z kandydatem. Nr 1 na liście w Małopolsce miał mieć obecny eurodeputowany Bogusław Sonik, jednak szefostwo tej partii zastanawia się czy nie będzie to za słaby przeciwnik dla Ziobry.

W okręgu obejmującym większą część województwa mazowieckiego (warszawski II) PiS postawi najprawdopodobniej na swojego rzecznika Adama Bielana, a Platforma Obywatelska na minister Ewę Kopacz. Która jeszcze do niedawna zapierała się, ze startu w wyborach do Parlamentu europejskiego w ogóle nie bierze pod uwagę, ale to już inna sprawa. Natomiast Lewica może postawić na Katarzynę Piekarską, o ile nie wystartuje w Warszawie.

Ostateczny i oficjalny kształt list wyborczych do Parlamentu europejskiego wszystkich partii poznamy w połowie marca. Jednak już teraz widać, że walka, szczególnie w tych „prestiżowych regionach” będzie ciekawa.

Zasiadanie w Parlamencie europejskim uważane jest za polityczną emeryturę, zesłanie za „grzechy” popełnione w Polsce. Dla wielu polskich eurodeputowanych, którzy wygrają w czerwcu, z pewnością pełnienie funkcji posła do Parlamentu UE będzie spokojną emeryturą. Jednak miejmy nadzieję, że nie zapomną, iż reprezentują swoich wyborców i będą czynnie i godnie reprezentować Polskę.
Źródło: forum.polityka.org.pl/viewtopic.php?t=3515


Temat: Nasze władze gminne
Wstępne podsumowanie wyborów i sesji Rady.
1) Mamy wójta
Po owocach Ją poznacie.
2) Mamy Radę
I o Radzie kilka zdań. Po trzech odsłonach a właściwie po dwóch , przy czym jedna była dzielona na pół odniosłem następujące wrażenia.
Kilku radnych uznało że cel osobisty został osiągnięty – jestem radną (radnym) teraz bez względu z jakiego komitetu startowałam(em) nie jest już ważne, tu pada parę sloganów „ jestem niezależny”, „odpowiadam tylko przed wyborcami” (czyli przed nikim), „moi wyborcy apelują do mnie abym działała zgodnie z własnym sumieniem” itd. itp. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich radnych ale o tym poniżej.
- KWW Zgoda i Praworządność, 5 radnych grupa rodzinna wsparta przez dwójkę zaprzyjaźnionych z klanem rodzinnym osób. Monolit, który może dobierać 3 innych „niezależnych” radnych w zależności od potrzeb. Odniósł już niewątpliwy sukces, otrzymując Przewodnictwo w Radzie. Kolejny sukces to wybór dwóch wice, osoby w moim mniemaniu zacne ale przez co najmniej pół roku, z braku doświadczenia, będące bezkrytycznie wspierać Przewodniczącą. Straty – brak.
- KWW Olgi Muniak, 4 radnych ? Można by przypuszczać kluczowy bo mający w swoim zapleczu Wójta osobę najważniejsza w gminie przez najbliższe cztery lata. Niestety ta grupa radnych jako całość już nie istnieje. Sukcesy – chyba pozyskano A.Krzyżanowskiego ale na jak długo? Straty- rozpad komitetu, brak funkcji w prezydium Rady.
- KWW Alternatywa dla Chotomowa, 3 radnych ? Zbyt późno zorientowali się że należy wspierać KWW OM. Z szyldem pod, którym startowali trudno będzie przekonać resztę, że zależy im na całej gminie. W kilku dotychczasowych głosowaniach nie głosowali blokiem. Straty – mogli mieć Przewodniczącego Rady nie mają, brak solidarności grupy. Sukces – maja Wice.
- KWW Zmieniajmy Razem, 2 radnych ? Wystawienie W.Modzelewskiego na Przewodniczącego Rady było dla tego Komitetu gwoździem do trumny, Nie ma już ani Zmieniania ani tym bardziej Razem. Niestety dotychczasowe zachowania Radnego Modzelewskiego, dowodzić mogą jednego – część mieszkańców Chotomowa postawiło na bardzo mocno zgrana kartę. Jedyne honorowe wyjście dla Pana Modzelewskiego to złożenie mandatu Radnego. Straty – same straty. Sukces – brak.
- KW PO, 1 radny. Języczek u wagi. Słabością jest mizeria liczbowa w Radzie, siłą zaplecze w postaci koła PO. Straty – na razie brak. Sukces – mają Wice.
Reasumując - gdyby Zgoda i Praworządność nie stanowiła monolitu, mieszanka doświadczonych radnych i nowicjuszy (różne spojrzenia na dany problem) może rokować mieszkańcom ciekawe rozwiązania i nareszcie jakiś postęp w rozwoju gminy. Chcąc nie chcąc dobrze by było, żeby Rada była dla wójta oparciem, a nie kolejnym (domniemanym) ośrodkiem władzy w gminie.
Źródło: chotomow.nazwa.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=562
© Newsy iPod Touch – Recenzje, Poradniki design by e-nordstrom